Porada: Jak prać kurtkę zimową?

Kurtka narciarska damskaa

Gdy decydujemy się na zakup kurtki zimowej, to zakładamy, że posłuży nam ona co najmniej kilka lat. Aby to było możliwe, musimy jej nieco pomóc. Jeśli bowiem nie zatroszczymy się o odpowiednią pielęgnację, to ryzykujemy utratę właściwości naszej kurtki już po jednym sezonie. A tego przecież byśmy nie chcieli. Tak prosta czynność, jak pranie może zadecydować o tym, czy będziemy cieszyć się naszą kurtką przez kilka sezonów.

Pranie ręczne

kurtkownia3

Jeśli kurtka nie jest zbyt mocno zabrudzona, możesz wyprać ją ręcznie. Zamocz ją w misce z letnią wodą, wlej określoną na opakowaniu ilość preparatu czyszczącego i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie delikatnie wypłucz kurtkę, zwracając szczególną uwagę na kołnierz i mankiety. To właśnie tam gromadzi się największa ilość brudu. Czy to wszystko? Absolutnie nie. W pielęgnacji kurtki zimowej bardzo ważna jest impregnacja. Przygotuj więc drugą miskę, do której wlejesz środek impregnujący. Włóż kurtkę i pozostaw minimum na kwadrans. Gdy minie, wypłucz kurtkę kilkakrotnie w czystej wodzie. Po zakończeniu czyszczenia, spryskaj kurtkę dodatkowo impregnatem w sprayu, np. preparatem Nikwax (dostępny na Okazje.info).

Pranie w pralce automatycznej

pralka

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy na kurtce nie ma informacji o przeciwwskazaniach do tego typu prania. Jeżeli nie, wlej do szuflady pralki 3 pełne nakrętki środka piorącego (ilość odpowiednia dla jednej kurtki). Wypierz kurtkę w temperaturze 30 stopni, pamiętając o tym, aby po zakończeniu prania nie wyjmować jej od razu z pralki. Trzeba ją przedtem odpowiednio zaimpregnować. Aby to zrobić, musisz opróżnić szufladkę pralki ze środka piorącego i napełnić ją  impregnatem do odzieży. Koniecznie sprawdź, czy jest on odpowiedni dla rodzaju Twojej kurtki. Na impregnację przeznacz również 3 pełne nakrętki preparatu. Jeszcze raz wybierz tryb prania, ustawiając tę samą temperaturę, a dodatkowo program odwirowania i płukania. Kurtkę możesz ostatecznie wyjąć z pralki dopiero po zakończeniu całej procedury prania. Gotowe! Pamiętaj jeszcze o tym, aby nigdy nie prać kurtki razem z innymi rzeczami, bo to grozi utratą koloru lub nawet jej zniszczeniem.

PRANIE KURTKI PUCHOWEJ

kurtka puchowa

Pranie kurtek puchowych jest o tyle ryzykowne, że może doprowadzić do rozwarstwienia się puchu na kilka mniejszych kuleczek. Aby do tego nie doprowadzić, koniecznie po wypraniu i impregnacji kurtki powieś ją na wieszaku i ręcznie odciśnij z nadmiaru wody. Następny krok może Cię zaskoczyć, ale jest bardzo skuteczny. Włóż do pralki kilka piłeczek tenisowych i umieść na nich kurtkę. Włącz program wirowania. Dzięki naturalnemu wirowi, wytworzonemu przez kulki puch nie zbije się w mniejsze grudki lecz pozostanie na swoim miejscu. Na końcu wysusz kurtkę, wieszając ją w ciepłym i suchym pomieszczeniu. Koniecznie zapamiętaj, że takich kurtek nie wolno prać chemicznie, ponieważ delikatny puch ma tendencję do kruszenia się.

Pranie kurtki zimowej nie jest trudne. Wystarczy, że sprawdzisz metkę i prawidłowo wybierzesz rodzaj prania. Zawsze pamiętaj o każdorazowym wysuszeniu swojej kurtki, gdy zależy Ci, aby nie pojawiły się na niej przebarwienia. Jeśli chcesz zachować jej estetykę i właściwośc, inigdy nie susz jej na grzejniku. Pozwól jej wyschnąć na wieszaku lub na świeżym powietrzu. Mam nadzieję, że dzięki moim wskazówkom pranie zimowej kurtki nie będzie już kłopotliwą czynnością.

11 lutego 2016 Marta DIY Brak komentarzy

Komentarze