Porada: jak czyścić skórzaną kurtkę?

Kurtka ramoneska

Skórzana kurtka to jeden z tych ponadczasowych, klasycznych elementów garderoby, który warto mieć w swojej szafie – jest uniwersalna, pasuje do wielu stylizacji, a jednocześnie nadaje im wyjątkowy charakter. Jeśli masz w swojej kolekcji choć jedną kurtkę uszytą ze skóry naturalnej lub planujesz dołączyć taką do swojej kolekcji powinnaś jednak wiedzieć, że wymaga ona specjalnego traktowania. Wytrzymałość i trwałość skóry może bowiem ulegać pogorszeniu, jeśli nieprawidłowo się o nią dba, dlatego niżej znajdziesz kilka podpowiedzi na temat tego jak czyścić i pielęgnować skórzaną kurtkę, by jak najdłużej zachowała dobrą formę.

  • Pamiętaj, że naturalna skóra, podobnie jak nasza własna, nie przepada za nadmierną ekspozycją na szkodliwe promieniowanie słoneczne – należy zatem chronić ją przed działaniem słońca, gdyż w przeciwnym wypadku może np. stracić swoją miękkość i zesztywnieć.
  • Skórę należy także chronić przed wilgocią, deszczem czy śniegiem – jeśli zdarzy się, że Twoja skórzana kurtka zamoknie po zdjęciu przetrzyj ją delikatnie suchą ścierką lub papierem, a następnie pozostaw rozwieszoną na wieszaku do wyschnięcia – nigdy nie kładź jej w pobliżu grzejnika lub na słońcu, gdyż może stać się sztywna lub wyblaknąć.
  • W przypadku zabrudzenia należy przetrzeć powierzchnię kurtki wilgotną szmatką zanurzoną w letniej wodzie. Możesz także użyć specjalnych środków przeznaczonych do pielęgnacji tego materiału, jak oleje, mleczka czy impregnaty. W żadnym razie nie powinnaś intensywnie pocierać skóry ani stosować na jej powierzchni żadnych silnych detergentów, wywabiaczy plam, rozpuszczalników itp. – takie działania mogą doprowadzić do powstawania plam, przebarwień czy nawet do całkowitego zniszczenia skóry!
  • Jeśli Twoja kurtka jest wykonana ze skóry welurowej, zamszowej lub nubukowej nie powinnaś używać na niej także żadnych kremów czy past.
  • Żeby Twoja piękna, świetnie dopasowana ramoneska czy inny model skórzanej kurtki pięknie się prezentowała i nie straciła swojego fasonu, ważne jest także jej odpowiednie przechowywanie – trzymaj ją w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu rozwieszoną swobodnie najlepiej na drewnianym wieszaku. Unikaj składania kurtki i wsadzania jej do ciasnych szafek czy szuflad.

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby Twoja skórzana kurtka zachowała wysoką jakość powinnaś pamiętać o kilku powyższych wskazówkach na temat tego w jaki sposób ją czyścić, suszyć czy które środki można na niej stosować, a których unikać, żeby nie doprowadzić do jej uszkodzenia. Odpowiednio pielęgnowana kurtka z naturalnej skóry zachowa długą żywotność i będzie pięknym okryciem wierzchnim uzupełniającym Twój styl.

 

1 października 2015 Marta DIY Brak komentarzy

Komentarze